Dlaczego drukarka nie drukuje?

W przypadku awarii drukarki najczęściej pojawia się pytanie - dlaczego drukarka nie drukuje? Jest to bardzo ogólne stwierdzenie awarii drukarki, które możemy dokładniej zdiagnozować wykonując kilka czynności, które przybliżą nas do zdiagnozowania problemu. Przyczyn błędów dotyczących drukowania może być wiele. Do tych najczęściej występujących można zaliczyć:

A. Brak zasilania w drukarce
Po pierwsze sprawdzamy czy drukarka dostaje napięcie sieciowe (czy kontrolki świecą czy pokazuje jakiś błąd). Jeżeli nic się nie dzieje nie pala się żadne kontrolki czyli drukarką jest „ciemna i głucha” należy sprawdzić kabel zasilający czy jest wpięty w drukarkę , możemy sprawdzić czy w gniazdku jest napięcie wpinając w nie na chwilę inne urządzenie, jeżeli wykonaliśmy wszystkie czynności a drukarka nadal nie reaguje naj prawdopodobnie uszkodzeniu uległ zasilacz drukarki. Naprawa takiego zasilacza wymaga wizyty w serwisie natomiast jeżeli zasilacz nie jest wbudowany można dokupić jego zamiennik.

B. Drukarka zgłasza błąd
Wszyscy producenci drukarek aby ułatwić serwisom diagnozowanie usterek wprowadzili w swoich urządzeniach funkcje komunikowania błędów przez drukarkę, może to być kilkukrotne mruganie diody lub jeżeli drukarka posiada wyświetlacz pokazanie się błędu w postaci znaków i cyfr np. 4F w brother oznacza uszkodzenie głowicy ale o tym w dalszej części „pytań serwisowych”. Jeżeli odczytaliśmy błąd z naszej drukarki zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem nasi technicy sprawdzą w instrukcjach serwisowych oznaczenie błędu i pomogą go rozwiązać.

C. Drukarka, urządzenie wielofunkcyjne działa drukuje ale wychodzą białe kartki

Jeżeli drukarka poprawnie wykonuje nasze polecenia natomiast na kartkach nie ma nadruku wtedy sprawdzamy:

Drukarki atramentowe:
  • czy posiadamy tusz w cartridgach (czasami samoistnie wysycha jeżeli posiadamy go już bardzo długo). Pojemniki które możemy wyjąc przykładamy do ręcznika papierowego i sprawdzamy czy odbijają się kolory
  • jeżeli jest tusz w pojemnikach może występować przyschnięcie głowicy drukującej, taka głowicę nigdy nie należy moczyć, przemywać w alkoholu dlatego że głowica składa się z kilkuset połączeń elektrycznych które są o grubości ¼ naszego włosa i alkohol może je po prostu rozpuścić
  • nie staramy się też za wszelką cenę drukować na takiej głowicy licząc na to ze może tusz „przepcha” dysze co jest oczywiście totalną pomyłka dlatego że dysze w drukarkach atramentowych nie posiadają żadnych pompek a tusz spływa grawitacyjnie i jest podgrzewany do wrzenia przez mikroskopijne grzałki przez co jest wystrzeliwany na kartkę w postaci piko-kropel . Dlatego drukowanie bez tuszu bądź z niedrożnymi dyszami doprowadza do całkowitego i nie odwracalnego uszkodzenia dyszy drukującej.
  • w własnym zakresie możemy odszukać w opcjach drukarki czy to w komputerze czy na panelu sterowania urządzenia funkcję czyszczenia głowicy drukującej i wykonać ja kilkukrotnie.
Jeżeli nasza głowica jest bardzo mocno zaschnięta zachęcamy do odwiedzenia naszego serwisu zajmujemy się profesjonalnym udrażnianiem głowic (nie wszystkie punkty zajmujące się napełnianiem kartridży posiadają do tego odpowiedni sprzęt i wiedzę w tym zakresie). Głowicę są bardzo delikatne i nie raz słyszeliśmy że głowice dało by się udrożnić ale ktoś ustawił za wysoką temperaturę w myjce ultradźwiękowej i się przepaliła

Drukarki laserowe.
  • sprawdzamy czy posiadamy toner i nie jest on zabezpieczony żadnymi „taśmami” w przypadku założenia nowego . Jeżeli są taśmy zabezpieczające, to po prostu usuwamy je wyciągając energicznym ruchem z tonera .
  • jeżeli toner jest poprawnie zainstalowany taśmy zabezpieczającej usunięte i nadal drukarka nie drukuje (tzn. wypuszcza niezadrukowane kartki)może to świadczyć o głębszym uszkodzeniu i konieczności odwiedzenia naszego serwisu.

Sprawdź ofertę kserotechnik na czy naprawę drukarek.