Najczęstsze usterki i awarie drukarek

Pomimo postępu technologicznego drukarki nadal mogą napotkać różne problemy techniczne, które mogą zaskoczyć użytkownika w najmniej oczekiwanym momencie. Jakie to problemy? Jak sobie z nimi radzić?

Drukarki często komunikują problemy poprzez specyficzne kody błędów wyświetlane na ich panelach. Zrozumienie tych kodów jest kluczowe dla szybkiego diagnozowania i rozwiązywania problemów, zwłaszcza, że gros z nich nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani dostępu do narzędzi.

Brak papieru

Jedną z częstych przyczyn problemów z drukarkami jest brak papieru, a właściwie komunikat informujący użytkownika o braku papieru „Załaduj papier”, chociaż ten znajduje się w podajniku. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być:

  • źle włożony papier,
  • zatarty separator,
  • zator na drodze papieru.

W przypadku, w którym sprawcą zamieszania jest kartka, która się zablokowała lub jest umieszczona w niewłaściwej pozycji, możesz ją spróbować delikatnie wyjąć, a następnie włożyć poprawnie. Jeśli nie wiesz, co jest przyczyną awarii, nie próbuj naprawiać urządzenia na własną rękę. Może to skutkować dalszymi uszkodzeniami i wyższymi kosztami naprawy.

Brak tuszu

Kolejnym częstym problemem jest komunikat sugerujący brak tuszu. Dobrze znają go przede wszystkim użytkownicy drukarek atramentowych. Powodów tego, że drukarka nie widzi pojemników z tuszem może być kilka. Wśród głównych wymienia się przede wszystkim:

  • zanieczyszczone sensory wykrawania kartridża,
  • źle włożony kartridż,
  • niezdjęte zabezpieczenia z kartridża.

W przypadku wszystkich wyżej wymienionych „usterek” jako użytkownik urządzenia drukującego powinieneś sobie bez problemu poradzić. Zanieczyszczone sensory to częsta przypadłość urządzeń, w których instalowane są tanie zamienniki oryginalnych kartridży. Mają one tendencje do chlapania, w efekcie czego dochodzi do zabrudzenia czujników, które należy delikatnie oczyścić przy pomocy np. ręcznika papierowego.

Zaschnięty tusz

Długie okresy bezczynności mogą prowadzić do zasychania tuszu, szczególnie w drukarkach atramentowych. Zasychanie tuszu prowadzi do znacznego obniżenia jakości wydruku, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia drukowanie w ogóle. Aby temu przeciwdziałać zalecamy regularne czyszczenie i konserwację głowic drukarki. Proces ten można przeprowadzić z poziomu systemu Windows, dzięki czemu jest dostępny dla wszystkich użytkowników i nie wymaga interwencji pracowników serwisu.

Leave your comments

Comments

  • No comments found