Jak wyczyścić głowicę drukarki?
Drukarka należy do grupy urządzeń dość intensywnie eksploatowanych i zarazem narażonych na powstawanie uszkodzeń w wyniku gromadzących się zanieczyszczeń. Z tych powodów wielu producentów zaleca regularne czyszczenie swoich urządzeń, co stanowić ma skuteczny sposób na przedłużenie ich żywotności. W tym artykule skupiamy się na metodach czyszczenia głowic w drukarkach atramentowych. Podpowiadamy jak przygotować się do czyszczenia tego elementu oraz jakich korzyści możemy spodziewać się po wykonaniu tego zadania.
Czyszczenie głowicy - najważniejsze korzyści
Czyszczenie głowicy to ważne zadanie, pozwalające podnieść jakość pracy urządzenia. Jeśli przygotowane wydruki prezentują niski poziom wykonania, a na ich powierzchni pojawią się smugi, wyblaknięcia lub nawet puste plamy, może to świadczyć właśnie o problemach w funkcjonowaniu głowicy. Jest to kluczowy element odpowiedzialny za dawkowanie tuszu i tym samym realizację wszystkich zamierzonych wydruków. Po oczyszczeniu głowicy, drukowanie powinno być realizowane bez problemów, a standard wydruku wrócić do normy.
Jak oczyścić głowę - dwa najpopularniejsze sposoby
Do wyboru mamy dwie możliwości, w zależności od standardu urządzenia, które pragniemy oczyścić. Jeśli jest to dość nowy model drukarki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że została wyposażona w specjalny program dedykowany do czyszczenia głowicy. Program taki inicjuje się z pozycji komputera (za pomocą oprogramowania do obsługi drukarki) lub też za pomocą dedykowanego do tego przycisku umieszczonego na obudowie.
Czyszczenie manualne głowicy drukarki
Czyszczenie ręczne rozpoczyna się od wydobycia głowicy z drukarki. Należy w tym celu wyłączyć drukarkę z gniazdka i odchylić jej pokrywę, przez którą wyciągniemy głowicę. Jeśli mamy wątpliwości jak dokładnie należy zrealizować to zadanie, warto wspomóc się instrukcją obsługi otrzymaną od producenta posiadanego urządzenia.
Do czyszczenia głowicy możemy wykorzystać dedykowany do tego płyn, lub też wykorzystać samodzielnie przygotowany roztwór. Należy rozprowadzić go na powierzchni głowicy, pozostawić na kilka minut, a po wszystkim osuszyć.
Jeśli głowica jest wyjątkowo zabrudzona, a jej powierzchnię pokrywa zaschnięty tusz, warto pomyśleć o przygotowaniu specjalnej kąpieli. W tym celu należy wypełnić płytkie naczynie dedykowanym środkiem, a następnie umieścić w nim głowicę. Pod wpływem takiej kąpieli tusz powinien zacząć odpadać. Po zakończonym czyszczeniu należy dokładnie osuszyć głowicę, a następnie umieścić ją ponownie we wnętrzu drukarki.
W trakcie przygotowywania kąpieli warto zachować szczególną ostrożność i nie zanurzać głowicy w całości. Najlepiej jeśli ułożymy ją w takiej pozycji, aby elementy elektroniczne pozostawały suche, a kanały od tuszu zanurzone. Czas trwania kąpieli zależy w dużym stopniu od stanu danej głowicy oraz rangi pokrywających ją zanieczyszczeń. Niekiedy kąpiel musi trwać nawet 12 godzin, aby przywrócić drukarce jej prawidłowe działanie.
Comments
- No comments found
Leave your comments