Drukarka głośno pracuje

Przy głośnej pracy drukarki musimy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: czy odgłosy jakie się wydobywają z wnętrza powstały na skutek czegoś?.

  • wymienialiśmy ostatnio toner, kartridge
Niektóre z najtańszych zamienników tonerów nie są do końca spasowane do gniazda w drukarce przez co mogą nie wskakiwać na swoje miejsca i ocierać się o pracujące elementy. Spróbujmy je po prostu kilkukrotnie wyjąć i włożyć obserwując co się dzieje -  posiłkujmy się zużytym tonerem - jeżeli na nim jest ok to znaleźliśmy winowajcę. Co do kartridży atramentowych sprawa ma się na bardzo uważnym montowaniu ich w drukarce. Musza po prostu wskakiwać na swoje miejsca, a co najważniejsze nie mogą zostać zamienione miejscami kolor, czarny.

  • drukarka hałasuje po wyjęciu zakleszczonej kartki
Mechanizm przesuwu papieru, który bardzo obrazowo możemy nazwać „droga papieru” jest tak skonstruowany aby przesuwał kartki papieru tylko w jedna stronę. Dbają o to różnego rodzaju przekładnie, mechanizmy blokujące zamontowane w drukarce. Przy zacięciu kartki wyciągając ją na siłę, ciągnąc w drugą stronę możemy sprawić, że przekładnia przeskoczy na nie swoje miejsce a reszta mechanizmu będzie przeskakiwać zębatkami .
Zawsze musimy pamiętać o bardzo delikatnym usuwaniu kartek po zacięciu się w drukarce.

Jeżeli odgłosy nasiliły się w ostatnim czasie bez wyraźnej przyczyny mówimy tu o zużyciu się jakiegoś elementu i konieczności jego wymiany. Drukarka składa się z wielu przekładni, łożysk panewek, zębatek, które to z powodu obniżenia kosztów produkcji bywają nie najlepszej jakości, a paradoks polega na tym, że im nowsza drukarka tym bardziej kiepska jakość części. Można by się pokusić o stwierdzenie, że nowe ma wytrzymać tylko okres gwarancji.